JAK ROZPOCZĄĆ PRZYGODĘ Z ŻEGLARSTWEM?

JAK ROZPOCZĄĆ PRZYGODĘ Z ŻEGLARSTWEM ?

Łajba to jest morski statek, sztorm to wiatr, co dmucha z gestem, cierpi kraj na niedostatek morskich opowieści” – chcesz pośpiewać szanty i poczuć niesamowitą atmosferę żeglowania? To naprawdę proste! Jak zacząć żeglować? Ten sport jest dla każdego, kto kocha wodę i szanuje potęgę natury. Niektórzy żeglują już od małego, zaczynając razem z rodzicami. 

Nie ma jednak znaczenia, w jakim jesteś wieku – wcale nie trzeba być dzieckiem, by zacząć uprawiać żeglarstwo! Dla początkujących są specjalne kursy oraz szkolenia. A później… woda stanie przed Tobą otworem i wciągnie Cię w swój magiczny klimat!

Jak zacząć żeglować?

Na początku zastanów się, co najbardziej pociąga Cię w żeglowaniu. Czy chodzi o nieograniczoną wolność, którą można przeżywać na wodzie podczas żeglugi? Chcesz poczuć tę atmosferę na własnej skórze? A może po prostu szukasz sposobu na ucieczkę od codzienności, a także nowego hobby, które pochłonie Cię bez reszty?

To wszystko bez wątpienia znajdziesz na wodzie. Zanim jednak wypłyniesz na pełne morze lub udasz się na rejs do Chorwacji, poznaj podstawy tego sportu. Dzięki temu nie tylko sprawdzisz, czy to rzeczywiście dla Ciebie, lecz także zadbasz o swoje bezpieczeństwo w trakcie pobytu na jachcie. Jak zacząć żeglować?

Krok pierwszy – skontaktuj się z klubem żeglarskim

To właśnie w klubie żeglarskim spotkasz pasjonatów żeglowania, innych amatorów szukających wsparcia oraz doświadczonych instruktorów, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą.

Wybierz taki klub, który specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń pod kątem zdobywania niezbędnych uprawnień – patentów żeglarskich. Może to być baza na pobliskim jeziorze lub Morzu Bałtyckim. Doskonałym pomysłem jest rozpoczęcie przygody z żaglami podczas wakacyjnego wyjazdu nad wodę.

Krok drugi – zdobądź pierwsze doświadczenia

Być może klub organizuje wyprawy lub rejsy dla osób bez uprawnień, w trakcie których można zasmakować żeglarstwa? Dla początkujących świetną opcją jest też czarter jachtu ze skipperem, np. na Bałtyku. Rozwiązanie polega na wypożyczeniu łodzi razem z doświadczonym sternikiem, który prowadzi jacht i zapewnia bezpieczeństwo. 

W trakcie takiego rejsu sprawdzisz, czy żeglowanie jest dla Ciebie i jak czujesz się na wodzie. Podróż może trwać tydzień lub więcej – ze spaniem na statku oraz przybijaniem do okolicznych portów. W trakcie takiej wyprawy bez wątpienia poczujesz, czym jest żeglarstwo! Podstawy załapiesz w mig, dlatego nie bój się skorzystać z takiej opcji. 

Możesz również poszukać osób organizujących takie rejsy na własną rękę i wybrać się razem z nimi. Bez względu na to, ile osób znajduje się na jachcie – tylko jedna musi mieć stosowne uprawnienia. To doskonały sposób, żeby świetnie spędzić czas i zacząć przygodę z tym sportem.

Krok trzeci – przejdź szkolenie i uzyskaj patent

Jak zacząć żeglować samodzielnie? Jeśli chcesz wypożyczać jachty oraz prowadzić łodzie, np. po jeziorze czy morzu, niezbędne są specjalne uprawnienia. W Polsce nadaje je Polski Związek Żeglarski. To tzw. patenty żeglarskie, których posiadacze mogą kierować konkretnymi jachtami po określonych wodach. Istnieją 3 poziomy: żeglarz jachtowy, jachtowy sternik morski oraz kapitan jachtowy.

Do uzyskania dwóch pierwszych patentów niezbędne jest m.in. przejście kursu i zdanie egzaminu. Takie szkolenia organizują dobre kluby żeglarskie. W trakcie kursu nauczysz się wszystkiego pod okiem doświadczonego żeglarza.

Czy to na pewno konieczne? Istnieje jeden wyjątek. Bez żadnych uprawnień możesz kierować jachtem żaglowym, który ma maksymalnie 7,5 m długości. W praktyce to jednak po prostu niewielka łódka – większe jachty, dla kilku osób, mają najczęściej powyżej 10 m. Z tego powodu osoby poważnie zainteresowane żeglarstwem decydują się na zrobienie patentu, co jest stosunkowo proste i nie wymaga dużo czasu.

Jak zdobyć patent żeglarski? 

Decyzja zapadła – chcesz zdobyć uprawnienia. Zacznij od kursu na żeglarza jachtowego, czyli pierwszego poziomu wtajemniczenia. Aby uzyskać taki patent, wystarczy mieć minimum 14 lat oraz zdać egzamin (część teoretyczną i praktyczną). 

Jeśli uzyskasz patent na żeglarza jachtowego, możesz prowadzić jachty żaglowe (ewentualnie z dodatkowym silnikiem):

  • po wszystkich wodach śródlądowych (m.in. jeziorach) – bez żadnych ograniczeń;
  • po wodach morskich do 2 Mm od brzegu i wszystkich wodach morskich wewnętrznych (np. część Zatoki Gdańskiej) – w dzień i gdy jacht ma maksymalnie 12 m długości.

Kursy odbywają się zarówno na jeziorach, jak i na morzach. Niektórzy wybierają opcje weekendowe, a inni wolą uczyć się przez cały tydzień, np. podczas szkolenia wakacyjnego. 

Jak zacząć żeglować po Bałtyku? Postaw na szkolenie żeglarskie w Jacht Czarter Bałtyk. Każdy kurs zaczyna się w nowoczesnej Marinie Darłowo. W jego trakcie możesz również wybrać spanie na jachcie. Od doświadczonego kapitana nauczysz się bezpiecznie i sprawnie żeglować. Czy żeglarstwo to sport dla Ciebie? Spróbuj, żeby się przekonać!

Kursy odbywają się zarówno na jeziorach, jak i na morzach. Niektórzy wybierają opcje weekendowe, a inni wolą uczyć się przez cały tydzień, np. podczas szkolenia wakacyjnego. 

Jak zacząć żeglować po Bałtyku? Postaw na szkolenie żeglarskie w Jacht Czarter Bałtyk. Każdy kurs zaczyna się w nowoczesnej Marinie Darłowo. W jego trakcie możesz również wybrać spanie na jachcie. Od doświadczonego kapitana nauczysz się bezpiecznie i sprawnie żeglować. Czy żeglarstwo to sport dla Ciebie? Spróbuj, żeby się przekonać!